Västerås, planeten och framtiden
Vilka framgångar och utmaningar möter Västerås i arbetet med hållbar stadsutveckling? Västerås 2030 - hur ser ungdomarnas framtidsbild ut av vår stad och vilka frågor och råd har de till experter och beslutsfattare?
Vilka framgångar och utmaningar möter Västerås i arbetet med hållbar stadsutveckling? Västerås 2030 - hur ser ungdomarnas framtidsbild ut av vår stad och vilka frågor och råd har de till experter och beslutsfattare?
I mars kommer Västerås stads klimatutmaning att hänga ihop med miljömanifestationen Earth Hour. Det blir på kvällen lördagen den 29 mars. Hela Rönnby Tigers innebandyklubb utmanas att delta med familj och vänner i Earth Hour-evenemanget på Bondtorget klockan 20.00. Under hela året kommer Västerås stads energi- och klimatrådgivare att utmana välkända västeråsare i klimatbantning.
Nu har alla möjlighet att tillsammans med Västerås stad och kända västeråsare hjälpa till att minska sina utsläpp av växthusgaser. Varje månad sker en utmaning som gäller bland annat vanor i hemmet, mat och avfall eller resor. I januari utmanas VLT:s tidningschef med Köttfria måndagar.
Västerås stad har ansökt om projektstöd från Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD) för att utveckla ett kommunalt partnerskap mellan Västerås stad och staden Jinan i Kina. Nu har Västerås stad fått besked att ansökan har beviljats och att staden kommer att få 273 500 kr för att resa till Jinan under våren 2014 och ta emot en delegation därifrån under hösten 2014.
Den 11 december 2013 lanseras EU:s nya forsknings- och innovationsprogram, Horisont 2020. Fram till år 2020 skall 79 miljarder euro (cirka 700 miljarder kronor) investeras i olika typer av utvecklingsprojekt som genomförs i samarbete mellan olika aktörer i Europa. Horisont 2020 blir världens största forskningsprogram.
Lagom till skolavslutningen nästa år ska badstranden vid Lögarängen vara klar. På onsdag, den 16 oktober, börjar därför arbetet med att lägga ut enorma mängder fin sand som ska göra den centrumnära stranden till en njutning för alla badsugna.
Lördagen den 14 september besöker en fullmäktigedelegation från Botswanas huvudstad Gaborone ett Återbruk i Västerås stad.
Framtidens mat i Västerås bjuder in alla involverade målgrupper och intresserade till en föreläsning om klimat och mat torsdagen den 15 augusti klockan 15.00–18.00 på Aros Congress Center.
Förra året hamnade Västerås på 28:e plats och i år har staden klättrat inte bara upp till topp tio utan har även tagit en av pallplatserna.
Vi vill uppmärksamma alla de företag som är eller snart kommer att bli fantastiska klimatförebilder inom projektet Climate Challenge Västerås. Genom att uppmärksamma de företag som redan idag anstränger sig för att minska sin klimatpåverkan vill projektet inspirera fler företag till att också se över sina verksamheter.
Den 31 maj gick startskottet för Elbilsrekordet, Ystad-Haparanda med elbil. Den 10 juni kommer Gröna Bilister till Västerås. ”Det går bättre med elbil” är Gröna Bilisters budskap, samtidigt som man kartlägger kommunernas arbete för avgasfri bilism. Den kommun som gör det bästa arbetet belönas med utmärkelsen Elbilsbästa Kommun.
Energi- och klimatrådgivaren i Västerås har stor betydelse för energieffektiviseringen i organisationer, företag och hos privatpersoner. Det kan man utläsa av den senaste rapporten Effekter av energi- och klimatrådgivningen 2012 som nyligen lanserades av Energimyndigheten.
Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen startar en kampanj för att få fler medvetna konsumenter. Kampanjen vill få västeråsarna att våga fråga vilka kemiska ämnen som finns i varan.
Västerås är Sveriges mest cykelvänliga kommun, tätt följd av Umeå. Det visar en stor undersökning som presenteras idag av Cykelfrämjandet och försäkringsbolaget If.
I Västerås pågår nu utveckling av den nya stadsdelen kring stationsområdet. Området innefattar befintliga byggnader, reningsverk, silos, järnväg men ska i framtiden också innehålla fler bostäder och olika verksamheter som gör stadsdelen mer levande. Inom stadsbyggnadsprojektet drivs också utveckling av miljöinnovationer.
Västerås stads kommunstyrelse har beslutat ta fram en handlingsplan för kemikalier. Syftet är att staden ska minska den egna kemikalieanvändningen och arbeta för en giftfri miljö i Västerås.
Varje dag sedan den 23 januari har Västerås stad bjudit på dagliga energi- och klimattips på Facebook och Twitter. Bakom tipsen står Anna Malmström som är Västerås stads energi- och klimatrådgivare. Här berättar hon om vad hon vill med energitipsen och vad en energi- och klimatrådgivare gör när det inte är Earth Hour.
Idag skriver Västerås stad under EUs borgmästaravtal. Med avtalet lovar Västerås bland annat att minska sina koldioxidutsläpp med minst 20 procent till år 2020. Västerås blir den 4588:e staden i Europa och den 46:e svenska staden att skriva under avtalet.
Tre likvärdiga vinnare fick ta emot priser när Green IT Award delades ut igår kväll. Vinnarna var Västerås stads egen e-hemtjänst, Feed App och Strategic innovation.
I Sverige slängs varje år en miljon ton mat från hushåll, restauranger och storkök. Det innebär att varje svensk slänger omkring 72 kilo mat varje år. Det vill vi ändra på.