Västerås parker och grönområden ska bli mer jämställda
Just nu gör Västerås stad en stor genomgång av stadens parker och naturområden. Vi ska ringa in de mest använda och värdefulla gröna ytorna. Och vi har på oss jämställdhetsglasögonen.
Just nu gör Västerås stad en stor genomgång av stadens parker och naturområden. Vi ska ringa in de mest använda och värdefulla gröna ytorna. Och vi har på oss jämställdhetsglasögonen.
Efter flera års ombyggnation är det nu äntligen är det dags för invigning av Bäckbyhuset. Firandet inleds klockan tolv på lördag den 17 oktober med Öppet hus. Alla Bäckbyhusets olika verksamheter får då en möjlighet att visa upp sig. På eftermiddagen startar Bäckby Världskulturfestival som bland andra besöks av stå upp-artisten Zinat Pirzadeh.
Lördag den 10 oktober 2015 kl. 14.00 är det dags för byggstart av Etapp 2 för vägen till Gäddeholm. Vid ceremonin talar Fastighetsnämndens ordförande Magnus Edström; Tekniska nämndens ordförande Jazmin Pettersson och representant från entreprenören Skanska.
Igår presenterade Sport & Affärer årets lista på Sveriges främsta idrottskommuner. Västerås ligger på åttonde plats vilket är en förbättring med två placeringar jämfört med 2014.
Västerås stadsarkiv fyller 60 år och bjuder in allmänheten till temaföreläsningar under oktober.
Västerås stad hamnar på en delad femte plats bland landets 290 kommuner när det gäller hur lätt det är att hitta information om kommunens verksamheter via webbplatsen. Det visar Sveriges Kommuner och Landstings (SKL:s) årliga undersökning ”Information till alla? En uppföljande granskning 2015” som presenterades idag.
I den nya appen Mitt Västerås kan du snabbt och enkelt komma åt Västerås stads mobila tjänster.
Den 5–11 oktober genomförs två nationella kampanjveckor på Västerås stadsbibliotek, eMedborgarveckan och Dyslexiveckan.
Andelen elever som är behöriga till gymnasiet sjunker i Västerås precis som i resten av landet. - Vi känner oro över att fler inte får behörighet till gymnasiet. Det finns skolor som lyckas väl och vi arbetar långsiktigt för att nå den positiva utvecklingen hos samtliga skolor, säger Teddy Söderberg, verksamhetschef för Västerås stads grundskolor
Anders Gärdström har av styrelsen för Stockholm/Västerås Flygplats utsetts till tillförordnad vd för Stockholm/Västerås Flygplats. Anders tillträder den 5 oktober. Med anledning av utnämningen är media välkomna på pressträff. Tid: 1 oktober kl. 16.00. Plats: Stockholm/Västerås Flygplats.
Kommunstyrelsen behandlade i dag tertialrapporten för januari–augusti. Totalt beräknas ett överskott i förhållande till budget på 130 miljoner kronor. Det goda resultatet beror på att Västerås stad räknar med realisationsvinster på cirka 190 miljoner kronor, främst på grund av försäljningar av tomträtter.
Västerås stad har fått högsta betyget som går att få, AAA, av kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor´s. Det som bedöms är risken att låna ut pengar till Västerås stad. -Efter att i över 20 år legat på näst bästa betyg i kommunsverige men att nu gå upp i topp är fantastiskt roligt, säger Anders Teljebäck (S), kommunstyrelsens ordförande.
Den 1 och 2 oktober anordnas Lärvux Rikskonferens på Aros Congress Center i Västerås. Konferensen arrangeras av Frimanskas vuxenutbildning och riksföreningen Lärvuxpedagogerna. Temat för konferensen är ”Bra grunder – bra resultat”.
Välkomna till pressträff den 28 september där vi berättar mer om nya Lögarängsbadet! Vi informerar om vad badet kommer att innehålla, på vilken plats det kommer att byggas och vilken verksamhet som planeras i anläggningen.
Den 28 september startar Utbildningsradion en serie som handlar om modersmålsundervisning, Modersmål på väg. Elever och medarbetare från S:t Ilians skola och Trollbacksskolan samt lärare från Centrum för tvåspråkighet medverka.
Prova på verksamheten Try it IDA erbjuder nu fortsatt möjlighet för barn och ungdomar som är mellan 10 och 15 år att gratis prova på olika kultur- och idrottsaktiviteter. Under hösten finns det 16 aktiviteter och minst en aktivitet varje dag i veckan.
Det är en rättvisefråga att alla betalar rätt avgift för förskola, fritidshem och pedagogisk omsorg. Därför genomför Västerås stad en kontroll av avgiften som betalats in under 2013. De uppgifter som lämnats till kommunen jämförs med taxerade årsinkomster hos Skatteverket. Förskolenämnden och grundskolenämnden har beslutat att denna kontroll ska genomföras från och med år 2015, en gång om året.
Västerås har blivit Purple Flag-certifierad, bland annat tack vare genomförda aktiviteter och planer för att skapa en trygg stad i framtiden. -Purple Flag-certifieringen visar att Västerås är en attraktiv, säker och trygg stad. Men den innebär också att vi ständigt måste utveckla oss, säger Anders Teljebäck (S), kommunstyrelsens ordförande.
På torsdag den 24 september ska byggnadsnämnden ta ställning till om ett planarbete ska inledas för tre nya bostadshus med cirka 80 lägenheter på Jakobsberg. Vid pressmötet finns det möjlighet att ställa frågor till politiker i nämnden samt till tjänstemän från stadsbyggnadsförvaltningen.
Lärare från Västerås Kulturskola arrangerar Svenska pianopedagogförbundets årliga pianokongress 2015.