Gå direkt till innehåll

Nyhetsarkiv

  • Fortsatt lågt pris för parkering i röd zon

    För att underlätta för cityhandeln blir det fortsatt lågt pris för parkering i röd zon. Priset är 1 krona per timme under de två första timmarna. Därefter gäller normal taxa, 30 kronor per timme. Den låga parkeringsavgiften gäller till och med den 10 januari nästa år. Priset gäller endast vid betalning via Easypark-appen, inte med kort eller mynt.

  • Västerås stad sätter in extrabuss på morgonen från Tidö-Lindö

    ​För att skolelever från Tidö-Lindö ska kunna åka coronasäkert till skolor i Västerås har tekniska nämnden beslutat att sätta in en extratur kl 07.20 varje vardag. Den tillfälliga bussturen kommer att finnas till påsklovet. Anledningen till att den extra turen sätts in är att på grund av coronan behövs två bussar för att passagerarna ska kunna sitta på säkert avstånd från varandra i bussen.

  • Samråd för detaljplan Fredriksdal på Gäddeholm

    Nu är det samråd för detaljplanen för Fredriksdal, den tredje etappen på Gäddeholm. Totalt planerar vi för ca 500 bostäder anpassade efter naturens unika förutsättningar och med olika karaktär för olika skeden i livet. Vi planerar också för ett litet centrum med plats för skola och ett mindre antal butiker.

  • Höstlöven sopas upp

    ​Hösten är här och det betyder att det faller massor av löv på gator, gång- och cykelbanor. De närmaste veckorna sopas löven upp i den årliga lövsopningen. I början av december ska arbetet vara klart.

  • Gäddeholm byggs ut med 500 bostäder, skola och förskola – beslut om samråd samt beslut om ny mark för näringslivets utveckling

    ​På torsdagens byggnadsnämnd väntas beslut om samråd för planen som visar hur nya byggnadsetappen på Gäddeholm kan se ut – etapp 3. Den nya detaljplanen innebär cirka 500 nya bostäder, förskola, service och grundskola. Ytterligare två detaljplaner ska tas upp på nämnden. Båda ger förutsättningar för att skapa mer mark för näringslivets behov.

  • Invigning av Viktor Larssons plats

    Efter ett års byggtid är det invigning den 21 oktober kl 10 av den ombyggda Viktor Larssons plats vid Växhuset. Förutom att det har byggts en lekplats för mellanstora barn finns det en scen för framträdanden och gott om sittytor. Dessutom har ytan framför Växhuset gjorts mer tillgänglig.

  • Byggstart för vattenparken vid Johannisberg

    ​Nu drar arbetet med den stora vattenparken i Västerås igång. Parken som ska bli ett stort rekreationsområde för västeråsarna ska också rena dagvatten från västra Västerås och bidra till att vattenkvaliteten i Mälaren förbättras.

  • Tillräckligt många namn godkända för att det ska kunna bli en folkomröstning om Västerås Flygplats

    ​Nu är granskningen klar av de namnunderskrifter som samlats in för en folkomröstning om Västerås Flygplats. Granskningen som Västerås stad gjort visar att tillräckligt många namnunderskrifter är godkända för att ett ärende om en folkomröstning ska kunna väckas i kommunfullmäktige.Det blir nu upp till kommunfullmäktige att ta beslut om en folkomröstning ska genomföras.

Visa mer