Snart premiär för Alice
I januari är det dags för årets stora premiär på Carlforsskas scen. Då ger Estetiska programmet föreställningen ”Alice” som baseras på Alice i underlandet.
I januari är det dags för årets stora premiär på Carlforsskas scen. Då ger Estetiska programmet föreställningen ”Alice” som baseras på Alice i underlandet.
Individ- och familjenämnden beslutade vid sammanträdet den 18 december att träffa en överenskommelse med Västerås stadsmission om att öppna en mötesplats för EU-migranter.
Individ- och familjenämnden beslutade vid sammanträdet den 18 december att Västerås stad från och med 2015 ska införa Bostad först, en modell för boendestöd och uppföljning. Nämnden beslutade även att ge uppdraget till Västerås stad Individ och Familj.
Boken handlar om elevernas syn på kamratskap och tankar kring hur de tycker att det ska vara för alla barn i världen. Eleverna har diskuterat och skrivit ner sina funderingar om kamratskap och hur de tycker att världen ska se ut för alla barn.
Under december månad sprids TÄNK OM kampanjen nationellt och lokalt. Det övergripande målet med kampanjen är att minska lagningen av alkohol till minderåriga.
Rudbeckianska gymnasiet har gått till semifinal i kategorin Bästa Matglädjeskola i tävlingen Arla Guldko 2015. Bland de tio semifinalisterna från hela Sverige korar juryn tre finalister. Vilka det blir offentliggörs 23 januari.
Västerås stads kommunfullmäktige har antagit en handlingsplan för hur Västerås stad ska minska den egna kemikalieanvändningen och arbeta för en giftfri miljö i Västerås.
Den 16 december får Centrum för tvåspråkighet besök från Slovakiens ambassad. Anledningen till besöket är ett stort intresse för modersmålsundervisningen i Västerås.
Varje månad utser Climate Challenge Västerås (CCV) ett klimatsmart företag som jobbar aktivt för att vara ett föredöme i sitt miljö- och klimatarbete. Månadens klimatsmarta företag är Kokpunkten. Det gamla ångkraftverket har förvandlats till ett actionbad med den allra senaste teknologin.
På fredag invigs den nyrenoverade Kaprifolens lekplats på Önsta Gryta. Lekplatsen har fått en rejäl ansiktslyftning och ska kunna roa barn i många år framöver. Förskolorna i området har bjudits in till invigningen. Tid: 12 december kl 10.30 Plats: Kaprifolens lekplats mellan Kaprifolvägen och Blåbärsstigen
Besökstrycket har varit stort på expectrum sedan de flyttade in i de nya lokalerna på Kopparbergsvägen för fem månaders sedan. Under hösten har en mängd olika event, konferenser, kurser och workshops avlöst varandra. Till stor glädje för många kommer därför platserna inom fritidskurser, @expectrum och maker space, konceptet Makers, att utökas.
Årets vinnare av Västerås stads Tillgänglighetspris blev Johan Seige. Han får priset för sitt arbete med att möjliggöra för synskadade att rösta med bibehållen valhemlighet. Priset består av 10 000 kronor, ett diplom och ett konstverk av Malin Karlsson