Gå direkt till innehåll

Ämnen: Kultur

  • Stipendieutdelning Kulturskolan

    Nu är det återigen dags för elever från Västerås Kulturskola att få stipendier ur skolans två stipendiefonder.

  • Presseeinladung: Medien-Akkreditierung zum Tranströmer-Preis 2012

    Pressekonferenz, Preisverleihung des Tranströmer-Preises sowie Einweihung des Tomas Tranströmer-Platzes Wann: Freitag, den 4. Mai 2012, Beginn 13.30 Uhr. Wo: Stadtbücherei Västerås (Pressekonferenz) sowie Konzerthaus Västerås (Preisverleihung)

  • Nu öppnar Karlsgatan 2

    Nu återöppnar Västerås konstmuseum och Västmanlands läns museum med nya lokaler i utmanande och ombyggda industrilokaler mitt i centrum av Västerås!

  • Karlsgatan 2 Två museer – ett hus

    Västerås stad och Landstinget Västmanland satsar på en ny konst- och kulturscen i Västerås och regionen. Nu byggs drygt 4 300 kvadratmeter om till anpassade lokaler för museiverksamhet för 2000-talet. I augusti flyttar Västerås konstmuseum och Västmanlands läns museum till de nya lokalerna på Karlsgatan 2 i Västerås. Invigning den 4 september.

  • På fredag tar Kjell Espmark emot Tomas Tranströmerpriset 2010 i Västerås

    Fredagen den 7 maj kommer poeten, romanförfattaren och litteraturvetaren Kjell Espmark till Västerås för att ta emot Tomas Tranströmerpriset 2010. Själva prisutdelningen sker vid en ceremoni i Västerås Konserthus på fredagskvällen. Några timmar tidigare anordnas en presskonferens i Stadshuset.

  • Stans bästa sommarjobb?

    Try It IDA är en mnöjlighet för alla Västerås ungdomar att få prova olika fritidsaktiviteter inom kultur och idrott under sommarlovet. Den här veckan arbetar 13 ungdomar mer att visa upp sina intressen för att locka fler ungdomar att skaffa sig ett fritidsintresse.