En unik skolmaträtt för Västerås
Nu har det blivit dags att utse vinnaren i skolrestaurangers tävling som går ut på att ta fram en skolmaträtt som är unik för Västerås.
Nu har det blivit dags att utse vinnaren i skolrestaurangers tävling som går ut på att ta fram en skolmaträtt som är unik för Västerås.
Onsdagen den 13 oktober kl 14.00 invigs Tranellska gymnasiet, som är en av de nya gymnasieskolorna i Västerås.
Wijkmanska gymnasiet är en av de nya gymnasieskolorna i Västerås. Nu är det dags för invigning.
Kommunstyrelsen beslutade på sitt sammanträde att underteckna en avsiktsförklaring om samverkan kring forskarutbildning vid Mälardalens högskola.
Genomströmningen är för låg i gymnasieskolan i Västerås. Men flertalet elever har goda studieresultat. Det visar SKL:s rapport som släpps idag.
Olov Åberg, lärare i samhällskunskap på Carlforsska gymnasiet, har i hård konkurrens blivit uttagen till ”Skolambassadör för EU”.
Den senaste tiden har polisens volontärer arbetat med att besöka äldreboenden och mötesplatser för att informera om säkerhet och hur äldre personer kan skydda sig mot olika typer av brott. Nu söker polisen och Västerås stad efter fler volontärer.
Torsdag och fredag den 7-8 oktober arrangerar Västerås stad tillsammans med de fyra nordiska vänorterna en förskolekonferens.
Det är med stolthet som here 4 U och VSK-bandy kan bekräfta att de inlett samarbete.
Att förenkla vardagen för medborgare, företag och föreningar. Det är utgångspunkten för Västerås stads utveckling av e-tjänster och elektroniska blanketter. Syftet är att öka tillgängligheten till olika tjänster samt höja servicenivån på webben.
Flera konsumenter har hört av sig till Konsumentjuridisk rådgivning, Västerås stad, med frågor om Waplotto/Euromillions.
Sedan tidigare går det att ansöka om till exempel bygglov och barnomsorgsplats samt registrera livsmedelsföretag via vasteras.se. Nu höjer Västerås stad servicenivån ytterligare och lanserar elektroniska blanketter som går att fylla i och skicka in direkt via webben.
Bullan är Västerås nya scen för familjer och de allra yngsta barnen. Bullan kommer att bjuda på spännande teaterföreställningar och annan scenkonst av hög kvalitet.
Bostadsområdet Erikslund, öster om Surahammarsvägen byter i och med Byggnadsnämndens beslut 23 september, namn till Eriksborg. Motiven är trafikvägledning och allmän orientering i staden.
Den 1 oktober, klockan 10-14, arrangeras en kampanjdag för seniorers säkerhet i Bäckby centrum, Skiljebo centrum och Stadsbiblioteket. Det blir information från Västerås stad (förebyggande hembesök), polisen, Mälardalens brand och räddningsförbund och civilförsvarsförbundet. Det blir även tipspromenad med säkerhetstema.
Västerås stad lanserar en ny webbplats med information om Västerås historia och med anledning av det inbjuds media till Stadshuset fredag den 24 september klockan 10.00. Jan Melander, strateg på Kultur-, idrotts- och fritidsnämndens stab tar emot i Stadshusentrén kl 10.00 och kommer att berätta om webbplatsens innehåll och dess funktioner.
Under Världskulturfestivalen den 30 oktober inleder The Lions of Africa från Dakar sin Europaturné med ett unikt gästspel i Västerås.
Västerås stad driver ett aktivt och långsiktigt arbete för att göra Västerås mer tillgängligt för alla. Nu vill vi sätta vår stad på kartan över tillgängliga städer i Europa och anmäler därför Västerås till The Access City Award, en tävling utlyst av EU.
Alla kan bli en miljövänligare bilförare och samtidigt spara pengar. Intresserade hälsas välkomna till Vingsängs centrum den 21 september för att testa sina körkunskaper och lära sig köra mer bränslesnålt.
Fredagen den 24 september hålls en inspirationsdag där skolledare, lärare, studie- och yrkesvägledare i Västerås träffar representanter från arbetsmarknaden under en heldag.