Envisions 2010 med temat vatten
Envisions är Sveriges största konferens för hållbar utveckling. Årets tema är ”Vatten – hållbar vattenanvändning en förutsättning för välfärd och utveckling”, med en stark koppling till klimatfrågan.
Envisions är Sveriges största konferens för hållbar utveckling. Årets tema är ”Vatten – hållbar vattenanvändning en förutsättning för välfärd och utveckling”, med en stark koppling till klimatfrågan.
Från och med den 1 mars 2010 inför Västerås stad en övervakningsfunktion mot barnpornografi på stadens datorer. Syftet är att medverka till att skydda barn från övergrepp. Omkring 2000 datorer berörs.
2009 arrangerades Högtryck för fösta gången och verksamheten var mycket uppskattad av deltagarna. Därför erbjuder Västerås stads fritidsgårdar även i år sommarverksamhet till ungdomar 13-16 år. Planeringen för sommarens aktiviteter pågår för fullt.
Nu är rekryteringen av rektorerna till de tre nya skolorna i Västerås klar. Skolorna kommer att arbeta på ett nytt sätt för att öka elevernas resultat.
På förlossningskliniken finns Cecilia som just fått missfall, Hjördis som försökt göra en olaglig abort och höggravida Stina som bara längtar efter sitt barn. Liv och död står sida vid sida med ensamhet och gemenskap i föreställningen Nära livet.
Den 15 och 16 februari bjuder proAros in sina medarbetare till en innovationsmässa i Stadshuset.
Den 15 februari invigs en utställning i Stadshuset om internationella studenter vid Mälardalens högskola. Det är en bildutställning som porträtterar några av de internationella studenterna vid Mälardalens högskola.
Onsdagen den 17 februari får Västerås Teater besök av sångerskan Hanka Paldum, som är en av Balkans största artister.
Västerås stad har under flera år haft goda ekonomiska resultat och år 2009 är inget undantag. Staden presenterar för år 2009 ett positivt resultat om 204 Mkr.
Fredagen den 12 februari kommer ett internationellt gästspel från irakiska Kurdistan till Västerås Teater. På stora scenen framför den kända skådespelaren Ahmad Salar monologen Säkerhetsvakten. Föreställningen följs av lokala framträden samt ett samtal som knyter an till monologens tema.
När Melanie Mederlind regisserar den framstående tyska dramatikern Dea Lohers Oskuld blir det en såväl drastisk som humoristisk föreställning om vår tids Europa. Kan man välja sitt öde – eller väljer någon åt oss? Pjäsen spelas på Västerås Teater, stora scenen, söndag 14 februari kl 16.00.
Att erfarna förskollärare granskar sina kollegor för att öka kvaliteten inom verksamheten har visat sig vara en metod som fungerar väl i Västerås stad. Metoden har dessutom spridit sig till andra kommuner. Fördjupad tillsyn i förskolan kallas arbetssättet.
Lördagen den 6 februari får Västerås besök av gruppen Bal Vashan. Gruppen kommer direkt från Iran och gör bara några få framträdanden under sitt gästspel i Sverige.
Nu startar en hemsida om stans teater för ung och gammal. Om professionell teater och amatörteater. Om månadens teaterprofil. Om var teaterscenerna finns. Om vem som är arrangörer. Om vilka föreställningar som spelas just nu. Och mycket mer.
Två kulturcaféer startar under januari: Café grön på Önsta-Gryta och Rönnby och kulturcaféet på Pettersberg.
Kultur i stadsdelarna nr 1/2010 (januari-april) är ute nu. Foldern innehåller över hundra tips på konserter, teaterföreställningar och kulturcaféer runt om i staden.
På lördag den 23 januari är det öppet hus i Bäckbyhuset och dagens tema är Hälsa på Bäckby. Det bjuds på aktiviteter, uppträdanden, underhållning och alla är välkomna!
Taxibilarna i Västerås står stilla med motorn igång alldeles för länge. Om motorerna stängdes av skulle bränsle för flera miljoner kronor sparas per år.
Under vårterminen 2010 kommer 39 klasser i årskurs 5 på 20 kommunala skolor inom Västerås stad att arbeta med projektet Energijägarna. Syftet är att öka elevernas kunskap och intresse för energifrågor, naturvetenskap och teknik. Projektet Energijägarna ska göra de drygt 800 eleverna medvetna om vad de själva kan göra för att hushålla med energiresurserna.
Teater Västmanland och Barnombudet i Västerås fortsätter att sätta fokus på barnfattigdomen.