Ny chef för Individ och Familj
Elisabeth Kantor har utsetts till ny verksamhetschef för proAros Individ och Familj i Västerås stad.
Elisabeth Kantor har utsetts till ny verksamhetschef för proAros Individ och Familj i Västerås stad.
Västerås stad har köpt utsläppsrätter motsvarande 74 ton koldioxid för att kompensera för de avgaser som kommer att släppas ut under bilträffen Power Meet. Det blir tredje året i rad som Västerås stad klimatkompenserar för bilträffen och de köpta utsläppsrätterna motsvarar de avgaser som 33 000 benisndrivna bilar släpper ut på en mil.
Nätverkskompaniet HB kommer från och med den 1 januari 2010 att driva Nätverkscentrum med tjänsterna nätverksmöten, familjesamtal och föräldrautbildning. Det beslutade individ- och familjenämnden vid torsdagens sammanträde.
Att skapa möjlighet till rekreation och friluftsliv i närmiljön blir allt viktigare när tätorter växer och förtätas. I byggnadsnämndens planprogram för Björnön finns flera förslag på hur Björnöns stora kapacitet som stadsnära friluftsområde ska stärkas och utvecklas i samspel med kulturreservatet Gäddeholm.
Nu är det klart med en ny idrottsanläggning till idrottslivet i Västerås.
Riksdagen har fattat beslut om att införa ett system med barnomsorgspeng. Pengen är ett kommunalt bidrag till godkänd enskild förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, som ska följa med barnet oavsett vilken verksamhet föräldrarna väljer. I Västerås innebär detta att man behöver anpassa kommunens nuvarande system för barnomsorg till övriga Sverige.
Måndagsträffarna var en välkänd och uppskattad tradition i Västerås under många år. Nu återuppstår Måndagsträffen som en del av Barnens år i Västerås och på den första träffen kommer Pettson att bjuda på de bästa sångerna om Pettson och Findus.
Västeråskonstnären Mikael Genbergs spektakulära projekt att placera en röd stuga på månen har nu nått Stockholm och Globen. På torsdag 4 juni invigs Månhuset på Ericsson Globe. Representanter från Västerås stad kommer att medverka.
Västerås stads pedagogiska nämnder delar årligen ut det pedagogiska priset. I år delas även ett hedersomnämnande ut. Välkommen till Ekbergaskolans matsal torsdag 4 juni kl 13.30 för prisutdelning.
Frivilligorganisationen Sjöräddningssällskapets Västeråsavdelning uppvaktas onsdagen den 3 juni med en lunch i Västerås stadshus.
I morgon onsdag den 3 juni kl 14 återinvigs färjkajen.
Torsdagen den 28 maj öppnades cirkulationsplatsen i korsningen Vasagatan-Nansengatan.
Vid proAros styrelsemöte den 19 maj togs beslut om att projektera en ny förskola med tillagningskök i Hökåsen.
Vid proAros styrelsemöte den 19 maj beslutades att omgående bygga om Önstaskolans kök.
Ett boende med 48 lägenheter och med en stor inbyggd vinterträdgård för personer över 55 år kommer att byggas invid Skultunavägen på Billsta. Det är Göteborgsföretaget Bovieran som köpt tomten av Västerås stad och inflyttningen är planerad till våren 2010. Liknande bostäder byggs i Göteborg och projekteras i Örebro och där är intresset för denna unika boendeform mycket stort.
Västerås stads pedagogiska nämnder delar årligen ut ett pris för att uppmärksamma och ära framstående pedagoger i Västerås. Välkommen till Hakon hotells terrass onsdag 3 juni kl 11.45 för prisutdelning.
Västerås har fyra offentliga hälsospår. Den 1 juni håll sett allmänt informationsmöte om hur man kan använda konceptet med hälsospåren.
Maud Frändberg som bor på Herrgärdets servicehus fyller 100 år på fredag och kommer att bli uppvaktad av Västerås stads äldrenämnds ordförande Bengt-Åke Nilsson.
Det blir den kommunala utföraren proAros som från den 1 september 2009 får förtroendet att driva verksamheten vid Vetterslundsgatans gruppbostad och från den 1 november 2009 verksamheten vid Rallarvägens gruppbostad. Det beslutade nämnden för funktionshindrade vid sitt senaste sammanträde.
Idag får alla som anmält intresse veta om de har fått en av de 59 tomterna på Herrgårdsängen i Gäddeholm. Intresset är stort och sammanlagt har 86 personer anmält att de är intresserade av en tomt i första etappen av den nya stadsdelen.