Konstfrusen isbana på Stora Torget
Västerås kommer att få en konstfrusen isbana på Stora Torget.
Västerås kommer att få en konstfrusen isbana på Stora Torget.
Under höstlovsveckan kommer ungdomar från organisationen here 4 U att vandra i Västerås city. Syftet är att minska snatteriet och skapa trygghet för handlare och kunder.
Västerås stads Miljö- och hälsoskyddsförvaltning ska i början av november inspektera butiker som säljer kemiska produkter.
Tisdagen den 27 oktober hålls en ”hotspot” där skolledare, lärare, studie- och yrkesvägledare i Västerås träffar representanter från arbetsmarknaden under en heldag.
Det blir Personstöd Mälardalen AB som från den 1 februari 2010 får förtroendet att driva verksamheten vid Mälarhems äldreboende. Det beslutade äldrenämnden vid sitt sammanträde den 20 oktober.
Hur skapar vi arbetsro för våra elever? Det är en av frågorna som kommer att behandlas på en stor konferens på temat "Arbetsro och lärande" den 13-14 oktober. Konferensen anordnas av Karlstad universitet tillsammans med Västerås stad.
Sveriges Musik- och kulturskoleråd, SMoK, bjuder tillsammans med Västerås stad in till landets första rikstäckande kulturfestival med inriktning på funktionsnedsatta barn och ungdomar. Festivalen äger rum den 15-16 oktober på Culturen i Västerås.
De tio får som har betat på Elba sedan slutet av juli har nu avslutat sitt arbete som gräs- och slyröjare.
För att utveckla kulturlivet i stadsdelarna bildas kulturnätverk runt om i Västerås.
Gatubelysningen i bostadsområdena Bäckby och Skälby i Västerås byts ut i höst.
Lördagen den 10 oktober är det återigen dags för Råby Kulturnatt.
Varje år kan skolor i Västerås genomföra internationella projekt med hjälp av pengar bland annat från EU. Skolorna tillförs ungefär 1,5 miljoner kronor årligen. I år kan Västerås skolor glädja sig åt att ha beviljats extra mycket EU-medel - sammanlagt 4,5 miljoner kronor.