Västerås har länets bästa företagsklimat 2011!
På tisdag den 3 maj släpps årets rankingresultat om Sveriges företagsklimat från Svenskt Näringsliv. Redan nu kan vi avslöja att Västmanlands bästa företagsklimat finns i Västerås.
På tisdag den 3 maj släpps årets rankingresultat om Sveriges företagsklimat från Svenskt Näringsliv. Redan nu kan vi avslöja att Västmanlands bästa företagsklimat finns i Västerås.
Nu kommer Musikteater Gulasch från Norrköping på Västerås-turné. Kom och stampa takten till en irländsk reel, bjud upp syster Tuula i en virvlande finsk humpa, minns din ungdomsflört i Italien eller låt ögat tåras av en rysk kärlekssång! Följ med till Europas alla hörn, njut av musik blandat med känslosamma möten.
Den 5-6 maj har högstadieungdomar möjlighet att träffa representanter för Västerås stads gymnasieskolor i citygallerian Igor. Studie- och yrkesvägledare, lärare och gymnasieelever kommer att finnas på plats och svara på frågor. Dessutom finns chansen att ta del av ett antal stämningshöjande aktiviteter som utförs av elever från de olika utbildningarna.
Den 2-8 maj är det Hantverkarveckan hos Konsumentjuridisk rådgivning i Västerås, som då satsar extra på boendefrågor av olika slag.
Den 3 maj kl 18.30 i Växhusets aula hålls en informationskväll kring internet och spel för föräldrar som har barn i mellanstadieåldern.
Från och med torsdag 28 april finns foldern Kultur i stadsdelarna nr 2/2011 att hämta på Culturen, Stadshuset, bibliotek och mötesplatser.
Byggnationen av en ny logistikfastighet i Hacksta industriområde är första delen av en omfattande markaffär som gör Västerås till en nordiskt ledande logistikstad. Hacksta kan bli dubbelt så stort som Erikslund Shopping Center inklusive IKEA – och tusen nya arbetstillfällen kan skapas.
Under Skräpplockarveckan, som pågår vecka 17, gör Bäckby-Skälby en gemensam satsning. Flera av områdets förskolor och skolor kommer att städa runt sina verksamheter. Och på torsdag den 28 april blir det en stor Torgfixardag på Bäckby torg.
Köksavdelningen på IKEA kommer att dofta nybakat när elever från Tranellska gymnasiet visar upp sina bakkunskaper onsdag-söndag den här veckan.
På Skärtorsdagen blir det party med balkanpopens okrönta drottning Donna Ares som sjunger en blandning av folk, pop och musikstilen turbo.
Den 20 april gästar Riksteatern Bäckby med föreställningen Vem sover i natt? som handlar om skådespelerskan Ubah Musses egen livshistoria. Som åttaåring kom hon ensam till Sverige på flykt undan inbördeskriget i Somalia.
För första gången arrangerar Västerås stad Groddjurens dag.