Ann Petrén besöker Västerås Kulturskola
2012 års SMOK- ambassadör gästar skolans fördjupningslinje Teaterlinjen för att dela med sig av erfarenheter och ge inspiration till teater- och regissörintresserade elever.
2012 års SMOK- ambassadör gästar skolans fördjupningslinje Teaterlinjen för att dela med sig av erfarenheter och ge inspiration till teater- och regissörintresserade elever.
E-post från Västerås stad är nu spärrad på tre svarta listor och andra organisationer börjar spärra mail från Västerås stad. Problemet beror på att tio medarbetare har klickat på länkar eller fyllt i sina lösenord i formulär. Deras konton har blivit kapade och har därefter använts av externa parter för att skicka ut en dryg miljon spam-mail med Västerås stad som avsändare.
I år tilldelas Jan Nilssons stipendium på 4 000 kronor till Maria Hedberg vid Västerås stadsbibliotek. Hon jobbar som bibliotekarie på avdelningen för skönlitteratur och musik.
Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen har under veckorna 49 och 50 inspekterat 28 julbord i Västerås. De preliminära resultaten av inspektionerna visar att en övervägande majoritet av restaurangerna serverar julmat som är helt tillfredställande ur mikrobiologisk synpunkt, vilket i praktiken innebär att det är riskfritt att äta av julmaten.
Den nya organisationen har växt fram i dialog med kommunstyrelsen och de pedagogiska nämnderna samt med enhetschefer, rektorer, verksamhetschefer, medarbetare i nuvarande förvaltningar, stadsledningen och de politiska företrädarna. Cirka 500 möten med individer och grupper är genomförda.
Region Teknikcollege Mälardalen, där bland annat Wijkmanska gymnasiet i Västerås ingår, har nu återcertifierats av Industrirådets granskningskommitté för de närmaste fem åren.
Tisdagen den 18 december anordnas en temadag för eleverna på Wijkmanska gymnasiet. Temadagen pågår mellan kl 9-15 och har anordnats med fokus på elevernas önskemål. Dagen har arrangerats i nära samarbete mellan skolans elever och tre studenter på Innovationsprogrammet på Mälardalens högskola.
Kommunstyrelsens ordförande Ulla Persson har tillsammans med kommunstyrelseordförandena i Arboga, Köping, Örebro, Enköping och Håbo kommuner skrivit till SJ AB och Trafikverket om situationen för alla som arbetspendlar i Mälarregionen.
Västerås Unga Fotografer (VUF) och Västerås kulturcentrum anordnar i vinter för första gången en fotoutställning för Västerås unga fotografer. Bakom utställningen står två fotointresserade ungdomar, Ralph Welin och Martin Westman.
Fredagen den 14 december kl 19.00 är det åter dags för traditionell julkonsert och luciatablå med elever från Estetiska programmet på Carlforsska. I år har konserten den mycket passande titeln "Snön lyser vit..."
Hammarbyskolan är en av fyra pilotskolor inom Västerås stad Skolverksamheter som har testat iPads i undervisningen. Den nya tekniken har gjort undervisningen roligare både för eleverna och lärarna. De lär och upptäcker den nya tekniken tillsammans.
Igår kväll tog kommunfullmäktige beslut om att anta Västerås nya översiktsplan. Planen sträcker sig fram till år 2026 med utblick mot år 2050.