Gå direkt till innehåll

Nyhetsarkiv

  • Välkomna! Vårens föreställningar på BULLAN avslöjas

    Den 20 jan kl 10.30 avslöjas det rykande färska programmet för vårens föreställningar på Bullan - den nybakade scenen för familjeföreställningar. Media hälsas varmt välkomna till presentationen på 4:e teaterns scen där vi bjuder på bullar och visar trailern från Astons stenar.

  • Första spadtaget för Bovieran i Västerås

    På torsdag påbörjas officiellt byggnationen av Bovieran som byggs enligt Västerås lågenergihuskrav. Västerås var först i Sverige med att besluta att all nybyggnation av bostäder i staden ska ske enligt lågenergihuskraven.

  • Konstmuseets chef slutar

    Susanne Eriksson, chef för Västerås konstmuseum, har sagt upp sig och slutar sin tjänst den 31 mars 2011.

  • Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen får bra betyg

    I en omfattande brukarundersökning får miljö- och hälsoskyddsförvaltningen ett bra betyg för service och bemötande, framför allt inom områdena miljöfarlig verksamhet och livsmedel.

  • Västerås stad firar here 4 U

    Here 4 U fick nyligen ett stipendium på 100 000 kronor för sitt antivåldsarbete. Stipendiet delades ut i programmet Efterlyst. Nu på måndag den 20 december kommer detta att firas i Växhuset.

  • Julborden i Västerås i stort sett utan anmärkning

    Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen har sedan 1 advent inspekterat 29 verksamheter som serverar julbord, jultallrik eller julmat via catering. Resultaten av inspektionerna är generellt mycket bra. Julborden är väl planerade, ansvariga och personal är lyhörda och i förekommande fall har man åtgärdat de anmärkningar som varit.

  • Jan Nilssons stipendium 2010

    I år tilldelas Jan Nilssons stipendium på 5 500 kronor Cecilia Välijeesiö och Maria Ståhl, Hallstahammars bibliotek.

Visa mer