Bullan – den nybakade scenen för familjeföreställningar
Bullan är Västerås nya scen för familjer och de allra yngsta barnen. Bullan kommer att bjuda på spännande teaterföreställningar och annan scenkonst av hög kvalitet.
Bullan är Västerås nya scen för familjer och de allra yngsta barnen. Bullan kommer att bjuda på spännande teaterföreställningar och annan scenkonst av hög kvalitet.
Bostadsområdet Erikslund, öster om Surahammarsvägen byter i och med Byggnadsnämndens beslut 23 september, namn till Eriksborg. Motiven är trafikvägledning och allmän orientering i staden.
Den 1 oktober, klockan 10-14, arrangeras en kampanjdag för seniorers säkerhet i Bäckby centrum, Skiljebo centrum och Stadsbiblioteket. Det blir information från Västerås stad (förebyggande hembesök), polisen, Mälardalens brand och räddningsförbund och civilförsvarsförbundet. Det blir även tipspromenad med säkerhetstema.
Västerås stad lanserar en ny webbplats med information om Västerås historia och med anledning av det inbjuds media till Stadshuset fredag den 24 september klockan 10.00. Jan Melander, strateg på Kultur-, idrotts- och fritidsnämndens stab tar emot i Stadshusentrén kl 10.00 och kommer att berätta om webbplatsens innehåll och dess funktioner.
Under Världskulturfestivalen den 30 oktober inleder The Lions of Africa från Dakar sin Europaturné med ett unikt gästspel i Västerås.
Västerås stad driver ett aktivt och långsiktigt arbete för att göra Västerås mer tillgängligt för alla. Nu vill vi sätta vår stad på kartan över tillgängliga städer i Europa och anmäler därför Västerås till The Access City Award, en tävling utlyst av EU.
Alla kan bli en miljövänligare bilförare och samtidigt spara pengar. Intresserade hälsas välkomna till Vingsängs centrum den 21 september för att testa sina körkunskaper och lära sig köra mer bränslesnålt.
Fredagen den 24 september hålls en inspirationsdag där skolledare, lärare, studie- och yrkesvägledare i Västerås träffar representanter från arbetsmarknaden under en heldag.
Från mitten av september till mitten av november kommer gatu- och parkbelysningen i Västerås att kontrolleras. Det innebär att belysningen på olika områden kommer att vara tänd under dagtid för att kontrollen ska kunna ske.
Fredag 10 september invigs Gäddeholms kulturreservat, som är det första kommunala reservatet i Västerås.
Energisparkampanjen i Västerås fortsätter med föreläsningar och andra aktiviteter. Med start den 11 september finns energisparkampanjen i Viksäng. Media hälsas välkomna den 8 september kl 10.00 till en pressträff där programmet för allt det som ska hända i Viksäng under kampanjen presenteras.
Västerås stads miljö- och hälsoskyddsförvaltning vill underlätta administrationen för företagare. Därför öppnar nu en webbaserad tjänst för anmälan om livsmedelsregistrering.