Vinn – Meet N' Greet med Panetoz
Nu ger Västerås fritidsgårdar alla ungdomar mellan 13 och 17 år chansen att vinna platser till Meet N' Greet med Panetoz innan deras spelning på Iparty den 17 april.
Nu ger Västerås fritidsgårdar alla ungdomar mellan 13 och 17 år chansen att vinna platser till Meet N' Greet med Panetoz innan deras spelning på Iparty den 17 april.
Visste ni att Sverige är ett av de mest innovativa länderna i världen? Visste ni dessutom att utställningen Innovative Sweden har turnerat sedan 2011 och besökt länder som USA, Canada, Brasilien, Kina, Tyskland, Japan och Korea? Nu landar den på expectrum.
Pressinbjudan: Förskoleelever lämnar över förslag på hur Västerås kan bli bättre När: Onsdagen den 25/3, kl. 11.00 i foajén i Kommunfullmäktigesalen, Stadshuset, Fiskartorget Välkomna att närvara när några representanter från förskoleklasserna från Trollbacksskolan på Pettersberg lämnar över en bok med förbättringsförslag till Anders Teljebäck, kommunstyrelsens ordförande.
”När en dag har gått, finns den inte längre kvar. Vad återstår av den? Inget mer än en berättelse.” Ungefär så kan Björn Söderbäck inleda en av sina föreställningar. Snart sitter publiken förtrollad. I veckan gästar han Västerås med föreställningen ”I isens spår”, som ges på sex platser runt om i kommunen inom ramen för Kultur i stadsdelarna.
Västerås stad har under flera år arbetat för att minska användning av båtbottenfärger i Mälaren. För att öka kunskapen och medvetenheten hos invånarna kommer Västerås stad under våren besöka kommunens båtuppläggningsplatser för att sprida information kring båtbottenfärger, om risker men kanske ännu viktigare, vilka alternativ som finns idag.
Media hälsas välkomna att närvara vid en pressträff, där vi presenterar en rapport som är den första i sitt slag som har tittat på vilken nytta digitaliseringen har för Västra Mälardalen.
Bröderna och artisterna Miklo & Tusenfalk har under de senaste månaderna samlat olika Västeråsartister inom hiphop/reggae-genren och spelat in låtar med Västeråsanknytning. De vill skapa stolthet och kännedom om Västerås rika musikliv och kommer i mitten av veckan att släppa den tredje låten och videon i projektet Min hemstad, Hemstad del 3.
Get Online Week är en kampanj som ska få fler människor i samhället att bli digitalt delaktiga. Den genomförs i hela Europa 23-29 mars 2015. Västerås stadsbibliotek är en av 121 aktörer i Sverige som denna vecka anordnar aktiviteter för att alla ska få chans att se de digitala möjligheter som finns.
Nu har sandupptagningen påbörjats i staden. Det innebär att halterna av partiklar tillfälligt ökar i luften. Syftet med att ta bort vägsanden är att minska damningen och den påverkan som partiklarna har på hälsan.
Månadens klimatsmarta företag är Sporthyra som igår vann Årets miljöpris på Guldstänk. Sporthyra hyr ut bland annat skidor, cykel eller kajak för några dagar eller en hel säsong. Vilket gör att kunderna får en utrustning med hög kvalitet till ett betydligt lägre pris än om de skulle köpa. Men det är även bra för jordens begränsade resurser om varje skida eller cykel används av flera.
Västerås stad har fått ett stort gensvar på fototävlingen Din bild av Västerås. Cirka 600 bilder har hittills kommit in och några av Västerås stads kommunikatörer jobbar nu hårt med att hantera dem alla. -Det känns bra att så många västeråsare vill vara delaktiga. Nu tittar vi var på webbplatsen bilderna kan vara lämpliga, säger Annika Ahlstrand, kommunikationsansvarig för fototävlingen.
Västerås stad och Landstinget Västmanland välkomnar den 23 mars till ett inspirerande kulturmöte om det lustfyllda lärandet. Det blir en spännande dag där experter och inspiratörer delar med sig av forskning och idéer om betydelsen av kultur och skapande som en viktig del i lärandet.